CineSiege 2022
In its 20th year, CineSiege will celebrate cinema in-person at Paradise Theatre on October 24, 2022, at 7 PM. The festivities are open to AMPD community members and film lovers alike.
CineSiege features a juried selection of shorts chosen by program alumni and leading practitioners in film and media culture. Professors’ shortlist nominated films from all 170 films produced by students from all levels of the program in 2022. The nominated films include fiction, documentary and alternative works. Those chosen for CineSiege are honoured for their exceptional achievement in the art and craft of cinema.
CineSiege is made possible through the generous support of our founding sponsor, Cinespace Film Studios, for their outstanding contributions to our students, our school and the larger film community.
Nominees
Year I & Year II Nominees
Year I and Year II films will compete within their year and category, with outstanding features selected by film production faculty.
Year I Nominees
CYCLE by Sylvia Mok, Caleb Lai, Heather Hedley
Exodus by Charlotte Theraud, Chifundo Thangata, Nick Pilgrim
Lao Qian by Zhuoxin Guo
Play One on T.V. by Michelle Lemay
The Day-Fighter by Sam Hubbard
Year II Nominees
Category: Documentary
Falling Upward by Francis Brooks
Mortified by Austin Lindsay
Til Death Do Us Part by Abraham David
Category: Fiction
Andre & the Kid by Austin Lindsay
Just Sign Here by Abraham David
Love Bites by Devki Patel
Category: Alternative
Edging by Ranvir “Rarara” Singh Sanwal
Vitruvian by Luke Sobota
Watching the Clock by Blake Elvin
Year III & Year IV Nominees
An external jury of filmmakers, producers, critics, programmers and alumni will select the winners in the following categories amongst all year III and year IV films – the best fiction film, alternative project and documentary, as well as outstanding director, screenwriter, cinematographer, editor, sound designer and production designer.
Category: Documentary
A Part of Me by Rachelle Au
Andi, Andrea and the Alps by Nicolas Flood
Camp Richard by Brooke Walker
Living Raw by Leon Gritsyuk
Nanay (“Mother”) by Katrina Peralta
Category: Alternative
Deliverance by Ayah Chaaban
Gelato Tom Ford by Brian Alonso Ojeda
Let There Be No Light by Siyao Guo
Rinascita: Or the Rebirth From One Realm to Another by Laur Brewin
Why Do Ants Go Back to Their Nest? by Alex Lo
Category: Fiction
Daring Girls by Rebecca Fadoju
Forwards by Sebastian Eguiarte
Lion by Ryan Bellaire
Phoenix by Stella Racca
Sam & Dennis by Brayden McQueen
SKIP CREDITS? by Ben Shane
Swimming in the Dark by Samuel Forsyth
Tracks by Shamus Quinn
Venus as a Boy by Shaun Soutar
Yearbook Girls by Angie (AJ) Lawrence
Yvette: A Portrait Through Secondhand Transmission by Jacob Sauvé
Venus as a Boy by Shaun Soutar
To view last year’s nominees and winners, as well as other student films, check out AMPD’s YorkFlix – a hub of student creativity.
CineSiege is made possible through the generous support of: